Gazdiné slávili svoj sviatok

Autor: Martina Blažeková | 31.7.2011 o 18:30 | (upravené 31.7.2011 o 18:41) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  669x

Ich revírom je kuchyňa. Ich tempo je prirýchle. Ich protivníci sú prázdne žalúdky, neporiadok a beznádej. Sú to ženy prvej pomoci. Gazdiné. Ich potreba je vysoká. A práve preto je 29. júl spojený so spomienkou na patrónku všetkých kuchárok a gazdiniek, na svätú Martu.

Preberanie obetných darovPreberanie obetných darovMartina Blažeková

 

Tento piatok (29. júla) sa vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke tradične slávila svätá omša so spomienkou na sv. Martu.

Svätú omšu celebroval Peter Valaský, kaplán. Vo svojej homílií dal gazdinkám za vzor cnosti sv. Marty. „Od Marty sa môžeme naučiť veľa vecí. Mala veľkú dôveru v Pána Ježiša, keď vzkriesil Lazára. A cítila veľkú túžbu pomáhať ľuďom. Sú to najkrajšie vlastnosti, aké človek môže mať,“ povedal vo svojom príhovore.

Gazdiné z Turzovky sa nenechali zahanbiť ani tento rok. Obetné dary v podobe kachličiek, koláčov, pravého domáceho chleba a iných zákuskov, ponúkli ostatným veriacim na slávnostnom agapé, ktoré sa konalo v priestoroch Pastoračného centra po svätej omši.

Tento sviatok sv. Marty nám pripomína, že práca gazdiniek je nedocenená a veľmi málo sa im prejavuje vďaka. Ako v záverečnom slove povedal kaplán Peter Valaský: „Treba si viac vážiť ženy - gazdinky, pretože sa o nás dobre starajú. My muži, si to často ani neuvedomujeme. Mali by sme im preukazovať viacej lásky.“

sviatok sv. Marty vo farnosti Turzovka v roku 2010

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná potvrdila, že nepríde.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?